Mire figyeljünk vásárlás előtt

Igyekszem összefoglalni, csoportosítani a dolgokat, amelyeket érdemes megnézni, amelyeket szem előtt kell tartani egy ingatlan kiválasztásakor.

Saját használatra vásárolandó lakásnál a legfontosabb, hogy azokat a körülményeket próbáld figyelembe venni, amelyeket nem tudsz, vagy csak nagyon körülményesen tudsz befolyásolni. Ezeket sokkal nagyobb súllyal kell számolni, mint pl a belső berendezést.


Környék

Közhelynek számít, de az igazság az, hogy ha szerencsésen választasz lakóingatlant, akkor néhány év alatt akár meg is duplázhatja az értékét, de ha szerencsétlenül, akkor el is értéktelenedhet. Köztudott, hogy ha a környék megtelik munkanélküliekkel, naplopókkal, vagy túlságosan megnő a lakók átlagéletkora, akkor a környék veszíteni fog a vonzerejéből, veszélyessé, lehangolóvá válik és még a legszebb állapotú, legelőnyösebb ingatlant is csak nagy nehézségek árán lehet majd később értékesíteni. Ezért eleve ne vegyünk olyan helyen lakást, ahol ezeket a jelenségeket gyanítjuk, vagy ha mégis veszünk, akkor ezt hatványozottan vegyük figyelembe az ár kialakításánál.
Kedvező lehet, ha a környéken láthatóan új építkezések folynak vagy előkészületek látszanak, mert az új építés vonzza a pénzt, a fiatalabb lakókat, akik emelik a környék értékét. Ha a környék összes épületén omladozik a vakolat, piszkosak az utcák, minden sarkon áll 2-3 munkaképes felnőtt korú kora délután és láthatóan nem csak az ebédjüket fogyasztják, akkor azon a környéken csak erősen nyomott áron érdemes ingatlan vásárlásba fogni.

Mindezek miatt javaslom, hogy ingatlanügynök nélkül is látogasd meg a tervezett lakóhelyed környékét több különböző időpontban is, reggeli órákban (ilyenkor megfigyelheted, hogy mennyi a gyerek, s ebből következtethetsz a környék korösszetételére), déli-kora délutáni órákban, ekkor a semmittevőket veheted számba, esti, sötétedés utáni órákban pedig meg tudod figyelni, hogy mennyi kétes alak mászkál az utcán, mennyire hangos, bulizós ill. mennyire csendes, nyugodt környék.

Ha már döntöttél, hogy megvennéd, de még nem írtál alá papírokat, érdemes egy napot rászánni, hogy jó nagy sétát tegyél a környéken. Megismerheted a tereket, parkokat, játszótereket, iskolákat, közintézményeket, közlekedést.


Fekvés

Mit értek fekvés alatt? Elsősorban a szobák természetes fénnyel való megvilágítottságát, a kilátást és a lokális hőmérsékleti, időjárási viszonyokat.

Régen azt hallottuk, hogy északi fekvésűt semmi esetre sem. Ez azért függ a környéktől is, mert az egyenlítőt déli irányban elhagyva épp ezek a lakások az értékesebbek :) Mindazonáltal azt is érdemes figyelembe venni, hogy ha a lakás eleve pici ablakokkal ellátott, tehát várhatóan még nappal is mesterséges fénnyel kell rásegíteni a világításra, akkor meg talán értékesebb az északi fekvés, mivel a klímára nyáron többet lehet költeni, mint télen a többlet fűtésre az északi és déli oldal között. Sajnos melegszik a világunk, ez ellen csak keveset tehetünk, viszont a hosszú távú döntéseinknél figyelembe vehetjük, hogy Magyarország éghajlata 15-20 év múlva is sivatagosabb lesz, mint jelenleg. Ez forró nyári nappalokat és nagyon hideg téli éjszakákat jelenthet. Ezek alapján én hajlamos vagyok megkérdőjelezni a több száz éves köztudatot, miszerint a déli fekvésű szobák a jók. Jó az északi fekvés is, csak a szobák elrendezésénél, funkciójuk megválasztásakor figyelembe kell venni a fényviszonyokat is.

Szerencsés esetben az ingatlanunk szobái jól megvilágítottak, szép a kilátás és nyáron kellően árnyékolhatóak az ablakok. Az ember nem barlangi lény, árnyas de főleg napsütötte környékről származunk (ha jól rémlik, a fás szavannát tartják jelenleg a szülőhazánknak), tehát  kedveli a természetes fényt olyannyira, hogy tartós hiánya mély depressziót okozhat. Mindezeket nagyon alaposan át kell tehát gondolni a lakás vásárlásánál. Egy olyan ember, aki még télen is sokat tartózkodik szabadban, természetes fényen és várhatóan még hosszú ideig egyedül fog élni vagy a családja is ugyanezt teszi, sokkal könnyebben dönthet egy sötétebb lakás mellett, mint az, aki naphosszat mesterséges fényben, irodában tölti életét. Nekik sokkal inkább javasolt a nagyobb ablakok és a sokáig természetes fénnyel világítható lakás.

A kilátás szintén nagyon fontos. Ha az ablakod déli fekvésű, de egy tűzfalra néz, ami a teljes kilátást kitölti, akkor nem hiszem, hogy túl vidám perceket fog okozni, hogy odaállsz az ablak elé és kitárva kibámulsz rajta. Ellenben a kevés szerencsés, akik örök panorámás nappalival rendelkeznek, nagyon szerencsésnek érezhetik magukat, hisz a legkényelmesebb foteljükben ülve is gyönyörködhetnek olyasmiben, amiért mások kilátókba járnak. Fontos a kilátás, de ha ezen nem tudunk változtatni, akkor a szobát kell úgy berendezni, hogy elvezesse, megnyugtassa a szemet. függönyökkel, festéssel, tapétával, sok szobanövénnyel enyhíthetünk a kilátás miatti hiányérzetünkön. Tehát vásárlásnál a kilátást csak annyiban érdemes figyelembe venni, hogy a későbbi berendezésnél számolni tudjunk vele.

Helyi időjárás. Sajnos ismerek olyan embereket, akik nyári időszakban választottak maguknak egy kertes házat, télen költöztek és tavasztól kora nyárig megtanultak úszni. Ha valaki nem lakás, hanem kertes ház vásárlásában gondolkodik, nem elég a környéket megnézni, figyelembe kell vennie, hogy a területről mennyire tud elfolyni a víz, vagy épp mennyire gyűlik ott össze. Érdemes figyelni a szélcsatornákra is. Olyan környéken lakom, hogy a házak elrendezése egy irányba tereli és számomra már szinte hihetetlen módon felerősíti a szelet. Ez alapesetben nem nagy gond, de pl ha fákat tervezünk a kertbe ültetni, érdemes figyelembe venni, hogy a kedvenc fánk mennyire viseli el telkünk fekvését.
Lakásvásárlás esetén is érdemes az időjárási viszonyokkal számolni. Pl egy frissen festett tetőtéri lakás legalábbis gyanút kelthet, hogy egy beázást akartak vele elfedni.


A fekvésnél érdemes figyelembe venni azt is, hogy azon az utcán, amelyre az ablakok fognak nézni, mekkora és milyen összetételű a forgalom. Pl. jobbkezes utcákban várhatóan nem lesznek üveghangon pörgetett motorral száguldozó pizzafutárok este 11 körül (ők sem kockáztatják az életüket), viszont egy belvárosi főúton (pl Király utca, Dohány utca, stb) számíthattok erős forgalom zajra napszaktól függetlenül. A forgalom összetétele is számít, mert egy olyan utcában, ahol gyakran jár a busz, esetleg a födém is átveszi az úttesten keletkező rezgéseket, és úgy érzed éjszakánként, mintha LA-ben próbálnál pihenni.


Méret

Az ingatlan mérete szerintem a legfontosabb kérdés az összes közül. Lakás esetében ezen gyakorlatilag lehetetlen változtatni, ház esetében pedig nagyon nehéz. Nagyon sok tényezőtől függ, hogy mekkora ingatlanra van szükségünk és ezeket a tényezőket egytől-egyig jó alaposan meg is kell fontolnunk, mielőtt döntünk. A túl kicsi nem jó, mert bezárva érezzük magunkat, a túl nagy jó lenne, csak az életminőségünk romlik, ha egy pénztárcánkhoz mérten túl nagy ingatlanba költözünk és itt nem az esetleges törlesztőrészletekre, hanem a berendezésre, fenntartásra gondolok. Éppen ezért a méret megválasztásánál el kell dönteni, hogy milyen hosszú távra és milyen életstílushoz választunk ingatlant. Értelemszerű, hogy annak, aki életstílusából adódóan keveset van otthon és nem tervez házibulikat rendezni, egy kisebb lakást kell, hogy válasszon, mert így több pénze marad egyebekre és kevesebbet kell takarítani is. Az, aki olyan környéken lakik, hogy nem kell a lakásban bezárva tartania a gyermekeit, vagy eleve pörgősebb, nem otthon ülő életet él, szintén megelégedhet egy kisebb lakással. Aki megengedheti magának a nagyot és nem hajlandó a kompromisszumokra, aki szereti otthon teljesen jól érezni magát és minden szórakozási lehetőséget néhány lépésre a közelében tudni, nekik ajánlott a nagy lakóingatlan.

Érdekes trend van kibontakozóban single fiatalok körében, többektől hallottam, úgy választanak lakást maguknak, hogy ugyan nekik elég lenne az egy szobás lakás is, de eleve másfél szobásat vesznek és a felét kiadják albérlőnek addig, amíg vagy vissza nem fizetik, vagy nem találnak párt maguk mellé. Költséghatékony megoldás, ami sok kompromisszumot vár, de mindenképpen elgondolkodtató. További előnye, hogy egy baba is sokkal könnyebben "kezelhető" egy 1,5 szobás, mint egy egy szobás, galériás lakásban.

Bővíthetőség

Lakás vásárlásakor érdemes figyelembe venni, hogy galériázott, galériázható-e. Egy jól megválasztott galéria jelentősen növeli a lakó- és mozgásterünket.

Tetőtér beépítés. Véleményem szerint a tetőtér beépítés a családi házak galériája. Több formája ismert, de a tetőtér beépíthetősége is több tényezőtől függ. Egyik kollégám sajnos úgy járt, hogy kinőtték az amúgy nagyon jó helyen lévő és szép lakásukat, szeretnék beépíteni a tetőteret, viszont a lakásuk egy két lakásos társasház egyik fele és a szomszédja nem hajlandó beleegyezni a tetőtér beépítési tervébe. Innentől kezdve meg van kötve a keze. Ha szerencsés az ingatlan, akkor további tetőszerkezet módosítás nélkül egy könnyű szerkezetű beépítés viszonylag olcsón megoldható, de létezik olyan megoldás is, hogy csak a tartó falak maradnak a helyükön, mert ha elég masszív az alapozás, akkor elbírja a komolyabb födémet, egy pár tíz centis tető emelést és az új tetőszerkezetet. Ezzel a viszonylag drága megoldással elérhető a majdnem teljes értékű tetőtér, de ennek költségei is igen magasak. Szintén ismerek olyan embert, aki tetőteret szeretett volna tenni a frissen vásárolt házára, a tető elbontásakor derült ki, hogy a falat is bontani kell, mert nincs olyan állapotban, hogy elbírja a tetőt, majd kiderült, hogy az alapot is újra kell rakni, mert az sem bírja el. Az érdekes a dologban, hogy a házat korábban statikus megvizsgálta és ez után vásárolták meg.

Infrastruktúra


Közlekedés


Szociális ellátottság


Állag



Nyílászárók

A nagyon huzatos ablakok komolyabb nyári záporok alkalmával nem csak a huzatnak, hanem az esővíznek sem állják útját, viszont ez egy sűrűn beépített belvárosi részben sokkal kevésbé probléma, mint egy toronyház legfelső emeletén.

Fűtési rendszer


A penész

Szerkezet




Panel lakások